LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Jak změnit trvalé bydliště za méně než 3 měsíce (1)

28.02.2005 Je to jenom formalita, napadne v první řadě asi každého. Jak tato formalitka probíhá?
Státní správa je víc rozbujelá, než italská mafie, ale nemá tak dobré informační propojení. Jako spojka slouží občan, v jehož zájmu se to přeci všechno dělá. Jako svědomitý človíček jsem si dopředu sepsala, kolik institucí budu muset informovat o tom, že spávám o pár ulic jinde, než dosud. Na mém seznamu se jich objevilo více než 25. Nevěříte? Pokud nepodnikáte, můžete si jich několik škrtnout. Dopředu jsem si vytiskla žádost se starou a novou adresou a prosbou o změnu asi v deseti kopiích a naivně jsem si myslela, že tím nějak ušetřím čas na úřadech.
Matrika
nebo-li odbor občansko-správní vašeho obecního nebo obvodního úřadu. Samozřejmě musíte na místě vyplnit „jejich“ žádost. Jsou na prvním místě, protože vám znehodnotí občanku, ale zato k ní přidají jakýsi papírek „Potvrzení o změně místa trvalého pobytu“ s poučením, že ta ustřižená občanka a k tomu ten papírek tvoří dohromady „platný doklad“. Škoda, že toto poučení neposílají na další instituce. To je jen první kolo, ve druhém si musíte vyzvednout novou občanku.

Živnostenský úřad
Ano, je nutné nahlásit jim to zvlášť a zároveň zažádat o nové živnostenské listy. Zaplatíte 100 Kč za každý. Živnosťák měl sice také přichystán svůj formulář, ale netrvali na něm a vzali můj papír. Pokladna na převzetí těch několika stovek byla zcela jinde a navíc interně nekomunikovala, takže když jsem si to zaběhla zaplatit, tak jsem musela vrátit na původní místo a tam odevzdat potvrzení o zaplacení. Kocourkov hadr. Opět mluvím jen o prvním kole, živnosťáky je třeba po čase vyzvednout, ale klobouk dolů, nabídli mi, že mi je pošlou!

Finanční úřad
Zcela v duchu Renčínova vtipu, kde před vrátky domu stojí muž s otevřenou náručí naproti třem příchozím pánům s aktovkami, řka: „Vítejte! Já to věděl! Žena mě opustila, děti se odcizily, přátelé mě nenavštěvují, ale tvůj berňák na tebe nikdy nezapomene!“ Tedy ani vy nezapomeňte na svůj berňák a zaskočte jim to také pošeptat. Bylo fajn, že jim to stačilo na „mém papíře“. Pouze se jim nelíbilo, že šetřím naše lesy natolik, že jsem těch pár řádek vytiskla jen na formát A5. Tak jej pečlivě přisvorkovali na vlastní papír A4. Na podatelně mi orazítkovali moji A5kovou kopii a nestálo to ani korunu. Tedy, alespoň bezprostředně…

Správa sociálního zabezpečení
Mohlo by to teoreticky probíhat bezproblémově, jako na finančáku, ale pak by byl svět nudný a šedý. Na prázdné podatelně SSZ by snad také mohli přijmout můj papír a druhý mi orazítkovat datumkou. Jenže dvě přítomné slečny byly právě zabrány do nějakého katalogu kosmetiky a třetí paní, kterou zřejmě kosmetika tolik nebrala, razítkovala jakýsi stoh papírů. Z toho usoudily, že mě nemá kdo obsloužit a odeslali mě „naproti“. Naproti se v minimálním prostoru tísnilo několik lidí před třemi okénky. Jedno zavřené, jedno s frontou a jedno s nevyužitým mladíkem. Zkusila jsem tedy mladíka využít, ale byl dobře vyškolen, aby se nedal. V prvním kole mě poslal zpět do kosmetické podatelny a když jsem vysvětlila, že tím by se kruh již uzavřel, zkusil mě přeřadit k okénku s frontou „máme to tu rozdělené“. Když jsem se znovu vzepřela, zkusil mě poslat do vyšších pater k mojí referentce. Moje protesty, že mi stačí od něj orazítkovat, že jsem jim oznámení donesla, nebyly nic platné. On mi to orazítkovat nemůže. Na dveřích „mé“ referentky byly uvedeny hodiny, kdy má otevřeno pokladna, což mě poněkud zviklalo. Naštěstí šel mladík se mnou v obavách, že ještě ztropím nějakou výtržnost po chodbách, nebo si nedejbože půjdu rovnou stěžovat. Jeho neodradilo, že pokladna na druhém konci budovy dnes nepracuje, zaklepal a předal mě paní uvnitř. Ukázalo se, že to není moje referentka, ta má bohužel právě dovolenou. Přítomná paní nebyla přítomná jen fyzicky, ale i duchem a odhodlala se mi orazítkovat moji kopii a druhou vzorně uložila kolegyni na stůl. Tak až přijde z dovolené, snad jí to potěší. Skoro jsem byla v pokušení jí k tomu přiložit květinu, či nějakou drobnost.


Všeobecná zdravotní pojišťovna
Slečna si vyžádala můj „složený doklad“ a s despektem prohlásila „No, jo, ale vy ještě nemáte novou občanku!“ Nepochopila jsem, co jí na tom vadí, zatím se „složeným dokladem“ neměl nikdo problém, dokonce i u soudu se mi ho podařilo bez mrknutí oka uplatnit. Moje oznámení odmítla číst a zahloubala se do počítače. V něm zjistila: „že jim to ještě z úřadu nenahlásili, takže mi nic změnit nemůže.“ „Uvedu vám to jako korespondenční adresu“, rozhodla se. To mě trochu rozladilo, protože jsem přišla oznámit trvalý pobyt, jak se teď správně nazývá dřívější „trvalé bydliště“, a to nemá příliš společného s korespondenční adresou. Byla jsem do té míry vzteklá, že jsem jí řekla, ať si napíše kam chce, co chce, ale ať mi potvrdí, že jsem jí předala, co jsem jí předala. Na to mi suverénně oznámila, že mi žádné „moje papíry“ potvrzovat nebude, podatelnu nemají (tedy mají, ale v jiné části Prahy). Pak mě nechala vyplnit „jejich formulář“ a jala se smolit jakési miniaturní potvrzení o změně adresy. O trvalém pobytu ani slovo a žádnou konkrétní adresu mi tam nevypsala. Po jistých dohadech mi na to potvrzení ještě vmáčkla mojí novou adresu a pak už jsem se vzdala. Ale červíček vrtá hlavou: úřad není schopen mou změnu nahlásit ostatní útvarům státní správy, jedině VZP ano? A když už to úřad na VZP hlásí, proč to mám hlásit ještě já?


Katastrofální úřad
Trvá na nahlášení do 30 dnů. Formuláře nejen neposkytuje, ale ani na místě je nesmíte vyplnit, abyste svým neupraveným rukopisem neznesvětili státní formulář, který má paní k dispozici v šupleti. Ona dle vašich dokladů opíše potřebné kolonky a potvrzení vydá. Tedy pokud je právě ta „vaše“ paní na svém místě. Když je například na obědě, tak si počkáte, protože to za ní nikdo dělat nebude.


Dopravní inspektorát
Nyní již oddělení dopravně správních agend příslušného úřadu. Jestli jste si neprozřetelně pořídili auto třeba i kvůli stěhování věcí do nového domova, tak budete muset zaběhnout i na dopraváky. Na stránkách rovnou uvádějí, že je nezbytné, abyste je jim přišli ukázat osobně, ale mají k dispozici formulář ke stažení.

To jsem si vlastně ještě celou mašinérii zjednodušila tím, že jsem se stěhovala ze jednoho pražského obvodu do toho samého pražského obvodu. Je dost možné, že pokud se stěhujete kamkoli jinam, musíte se zvlášť odhlašovat a zvlášť přihlašovat podle působnosti úřadů. Možná namítnete, že na některá místa stačí oznámení poslat. Máte pravdu, asi stačí. Ale v tom případě jste na tom skoro stejně, jako když neuděláte vůbec nic. Taky nemáte nic v ruce a pokud budou nesrovnalosti, nemáte to čím prokázat. Naopak, všechny tyto instituce vám ukládají povinnost změnu oznámit (většina do 30 dní) a mají na vás sankce v rukávu. Pokud nechcete některé cesty absolvovat ještě víckrát, než je nezbytně nutné, noste si s sebou všechny doklady, které unesete. Týká se to nejen rodných listů (nejlépe svůj, svých dětí, rodičů a dalších žijících příbuzných), ale i té ustřižené občanky, průkazu zdravotní pojišťovny (pozor, pokud změníte adresu i dětem, tak i jejich!), všechny papíry od auta, které najdete, pro jistotu přibalte posledních 10 vysvědčení a navrch stuhu z maturitního plesu. Nikdy nevíte, co se bude hodit.

Tolik tedy ke změnám na státních institucích. Kde jinde je ještě třeba se udat, popíšu v dalším dílu.


DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum
bydliště Šulcová Václava 16.3.2008 14:08
Díky za informace!!! pepa "brzosestěhující":-)) 8.3.2008 21:26
změna trvalého bydliště TJ 24.3.2007 10:42

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda